2011 m. rugsėjo 27 d., antradienis

Sveikas, rudenie

Taip, labai ne laiku sveikinuosi su rudeniu, ar ne? Juk jau rugsėjo pabaiga, bet kažkaip tik dabar imu jausti tikrą rudenį - medžių lapai vis labiau ir labiau ruduoja, rasa ant žolės iškyla vis didesnė, saulė šviečia taip jaukiai, kaip gali šviesti tik rudenį. Brendi per lapų jūrą ir svajoji apie didelį puodelį karštos arbatos, pagardintos šaukšteliu saldžios uogienės.
Kažkas skrenda į svečias šalis paklaidžioti po didelius miestus, kažkas po ilgų atostogų grįžta prie senų, bet mielų užsiėmimų, kažkas tiesiog sliūkina į virtuvę ir kaičia puodą uogienės.
Šiemet išsiviriau kaip niekad daug rūšių uogienių - net 4 :) Žinoma, tik po kelis stiklainiukus, nes tai veikiau buvo eksperimentas nei bandymas nuguldyti lentynas įvairiausiais skanėstais visai žiemai ar net kelioms, kaip atsitikdavo mamai ar močiutei. Stumdai tuos stiklainiukus su mėlynėmis ar avietėmis pirmyn atgal, taip praeina vienas, du sezonai, o tu vis niekaip negali jų išvalgyti. Taigi, panaršiusi radau labai universalų uogienės (arba džemo) receptą, pagal kurį ir viriau slyvų, aviečių ir kriaušių bei moliūgų uogienes. Ketvirtoji buvo didžiausias išbandymas - uogiene paversti pomidorus :)
Labiausiai pavykusia laikau slyvų uogienę su levandų natomis. Taigi jos receptu ir dalinuosi šį kartą.

Slyvų džemas su levandų natomis

1 kg kietesnių slyvų,
0,5 kg cukraus,
1 citrinos žievelė ir sultys,
nepilnas šaukštelis džiovintų levandų

Foto M. Aglinskaitės


Slyvas nuplauname, nusausiname, pašaliname kauliukus. Dedame vaisius į puodą, kuriame virsime džemą, supilame cukrų, užtarkuojame citrinos žievelę ir išspaudžiame sultis. Užkaičiame ir verdame ant silpnos ugnies vis pamaišydami mediniu šaukštu, kad neprisviltų. Levandas beriame į skiautę marlės ir iš jos padarome ryšulėlį, kad levandos neišbyrėtų. Šį ryšulėlį dedame į verdančią masę. Taip levandos atiduos džemui savo aromatą, o skanėste nebus palaidų žiedelių.
Kai masė nuo šaukšto ne bėga, bet drimba, vadinasi džemas jau išviręs. Išgriebiame levandų ryšelį. Belieka jį išpilstyti į sterilius pakaitintus stiklainius ir užsukti steriliais dangteliais. Žinoma, jei nesiruošiate ugdyti kantrybės ir laukti, kol stiklainiukas gardėsio pastovės vėsiai ir tamsiai kurį laiką, džemą galite pilti į dubenį ir mėgautis iš karto kai tik pravės.

Foto M. Aglinskaitės


P. S. visą šperą, kaip, su kuo virti uogienes, galite rasti čia. Puikus "tutorial" (pamokymas) uogienių virėjams mėgėjams eksperimentatoriams, o gal ir profesionalams :)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą